Stare zegary zabiorą Cię w podróż w czasie

Urok i elegancja starych zegarów

Stare zegary umieszczone w centralnym punkcie salonu lub gabinetu odmienią wnętrze i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru. Posiadanie w swoim domu przedmiotów o historycznym charakterze to nie tylko wyraz elegancji, ale również pasja wielu osób. Stary zegar antyk stanowi niezwykłą ozdobę wnętrza, która nie tylko przyciąga wzrok swoją estetyką, ale także kryje wiele fascynujących historii.

Stary zegar odmierzający czas swoim rytmem potrafi przywołać klimat minionych lat, kiedy żyło się spokojniej i bez pośpiechu.

sklep stare zegary

Każdy stary zegar kryje w sobie historię. Często można dowiedzieć się, kto go wykonał, dla kogo był przeznaczony, gdzie przez lata się znajdował. To prawdziwa podróż w czasie i fascynująca tajemnica do odkrycia.

Urok zegarów kominkowych doskonale potrafi uświetnić pałac, dworek czy też zwykły salon. Nieprzemijające piękno starych czasomierzy wprowadza dostojny i wyjątkowy klimat do pomieszczenia. Obecnie trudno zdobyć piękne i nie uszkodzone stare zegary

Najbardziej osiągalne na polskim rynku są zegary z XIX i XX w., głównie francuskie oraz niemieckie. Większość starych zegarów posiada sygnatury na mechanizmach, które są pomocne w ich datowaniu. Oznaczenia mogą także występować na tarczy, obudowy zwykle wykonywano oddzielnie i z reguły nie były one sygnowane.

Stare zegary - oprawy zegarów kominkowych

Oprawy zabytkowych zegarów zachwycają wielorakością form i dekoracji, do ich wykonywania stosowano rozmaite materiały od różnych gatunków drewna, marmuru, alabastru do brązu, mosiądzu i cyny. Popularne stare zegary konsolowe miały przeważnie napęd sprężynowy z wahadłem oraz mechanizm bicia. W zbieraniu antyków tak jak i w innych dziedzinach życia panują określone mody.

stare zegary

Dziś na czasie może być Art Nouveau a za kilka lat znów wielki powrót Art Deco, dlatego też nie należy kierować się tylko obecnymi trendami lecz wybierać rzeczy według własnego gustu i upodobań. Sklep online z antykami zapewnia stare zegary najwyższej klasy. Wszystkie przedmioty i antyki są przez nas starannie pakowane i przygotowywane do transportu, dzięki temu maja Państwo całkowitą gwarancję, że zamówienie dotrze do Was w nienaruszonym stanie.

zegary antyki

Stare zegary to przedmioty które żyją i pracują to wyjątkowe elementy dekoracyjne do wyjątkowych wnętrz. Od XVII wieku stanowiły niezbędny element wyposażenia mieszkalnych wnętrz, eleganckich kancelarii czy biur. Zegar antyczny to nie tylko instrument do mierzenia czasu ale również dzieło sztuki wielu wyspecjalizowanych rzemieślników. Możemy się tylko cieszyć że dane nam jest dziś posiadać i podziwiać te wyjątkowe czasomierze. 

Stare zegary, antyki czy to sztuka?

Zegar- sztuka czy rzemiosło? Zegar, jest nie tyle dziełem sztuki, co wyrobem rzemieślniczym. Posiada w sobie elementy ”żywe”, pracujący doskonały mechanizm, który nadaje zwyczajnemu przedmiotowi rzecz jak najbardziej niezwyczajną a mianowicie duszę. Niekiedy zegary nazywane były także „ruchomymi obrazami”. Co najmniej od XVII w. zegary stanowiły nieodzowny element wyposażenia angielskiego i francuskiego domostwa. Był to początek popularności tego niesamowitego urządzenia, w tamtym czasie pozwolić na nie mogli sobie jedynie przedstawiciele warstwy średniej i wyższej. Od momentu popularyzacji zegar zaczął się rozwijać, lecz nie tylko jako narzędzie ale również jako manifestacja sztuki danego okresu. Zmieniał się kształt, rozmiar, dekoracje, przez ponad 250 lat rozwoju zegara powstało bardzo wiele wariantów.

Różnorodność zabytkowych zegarów

Style zegarów zmieniały się nie tylko zależnie od nurtu panującego ówcześnie w sztuce ale także od zapotrzebowania społecznego (np. karczmiaki), kraju pochodzenia zegara (o prym, przez wieki walczyły ze sobą zegary francuskie i angielskie). Dziś praktycznie każdy znajdzie antyk, który go zadowoli, zarówno stylistyką jak i jakością wykonania. W 1631 roku powstała korporacja zegarmistrzów „Clockmakers Company’, której zadaniem była ścisła kontrola akt rzemieślników wykonujących zegary. Dzięki niej możemy dziś zidentyfikować, na podstawie sygnatury wyroby najlepszych zegarmistrzów Europy.

Kunszt powstawania starych zegarów

Na chwilę obecną prowadzonych jest wiele badań nad rozwojem i twórcami zegarów. Nie można jednak zapomnieć, iż każdy wyrób był dzieckiem wielu pracujących nad nim specjalistów, oprócz konstruktora mechanizmu w procesie tworzenia brali udział również: stolarze artystyczni, grawerzy, producenci wskazówek, malarze, polerownicy, projektanci obudowy. Jak widać było to dzieło zbiorowe i od poziomu umiejętności każdego z poszczególnych „ojców” zależał efekt końcowy.

Najpopularniejsze rodzaje antycznych zegarów

Jeśli więc jest się dziś zainteresowanym kupnem antycznego zegara, należy starannie przemyśleć, jaki rodzaj będzie najpełniej oddawał styl i charakter jakiego poszukujemy. Wybierać można z bardzo szerokiej palety. Najwcześniejszym był zegar latarniowy, przeznaczony do wieszania na ścianie, później nastąpił gwałtowny rozwój, pojawiły się zegary: podłogowe w drewnianych obudowach; konsolowe z drewna, laki, metali bądź marmuru; karczmiaki z wielkimi tarczami; szwardzwaldzkie, lokalnie wytwarzane przez zegarmistrzów niemieckich; szkieletowe, o niezwykle oryginalnych projektach; a także zegary podróżne o niezwykle małych gabarytach. Każdy kto ma marzenie nabycia takiego niesamowitego antyku dla swojego domostwa na pewno znajdzie zegar odpowiedni dla siebie.

Zapraszamy na podróż w czasie z Galerią Antikon.

Wczytywanie...