Antyki zegary jak je oswoić w XXI w w Warszawie

Od XVII w ludzie fascynują się zegarami odmierzającymi czas, kiedy to stały się one powszechnie używane we wnętrzach mieszkalnych. Zegary to prawdziwe antyczne przedmioty z duszą, żyją swoim życiem mimo upływu setek lat. Zegar to jeden z niewielu antyków będący dziełem całej rzeszy wytrawnych rzemieślników. Najpierw trzeba było skonstruować mechanizm zegara. Miał być niezawodny i precyzyjny. Następnie należało zaprojektować obudowę czy to drewnianą, kamienną czy metalową. Zajmowali się tym stolarze, grawerzy, rzeźbiarze czy ludwisiarze. Wskazówki, tarcza to efekt pracy innego rzemieślnika. Wykończeniem często zajmował się polerownik czy malarz. Kunszt tych wszystkich wyspecjalizowanych rzemieślników przesądzał o urodzie antycznego zegara.

 

Wielu twórców antyków w tym zegarów zwykło podpisywać swoje prace. Często zegarmistrze sygnowali swoje wyroby na tarczy lub osłonie mechanizmu zegara. Sugerując się taką informacją możemy stwierdzić datowanie powstania zegara. Inni artyści np. tworzący obudowy antycznych czasomierzy nie zwykli podpisywać swoich dzieł stąd czasem może być problematyczne dokładne ustalenie czasu powstaną takiej obudowy. Jednakże mechanizm czyli serce i dusza zegara i obudowa jako jego powłoka cielesna zwykle tworzą zgraną i harmonijną całość. Co pozwala nam cieszyć oczy takim antycznym zegarem wiele dziesiątek lat później.

 

Wartość rynkowa antyków z czasem się zmienia dotyczy to również zegarów. Im obiekt starszy i w lepszym stanie tym bardziej wartościowy. Przedmioty rzadkie i mało spotykane też stają się bardziej wartościowe. Ceny antyków mogą się wahać lecz wysokiej klasy stary zegar zawsze stanowi wspaniałą inwestycję. Tym nie mniej najlepiej kupuj przedmioty które Ci się podobają i których posiadanie może Cię uszczęśliwić.

Wczytywanie...