Stylowe lustra z Wersalu

lustro barokowe z aniołami

Stylowe lustra z Wersalu

Lustra od dawna odgrywają znaczącą rolę w wystroju wnętrz, stanowią o prestiżu miejsca. Potwierdzeniem tego jest na przykład powstała w drugiej połowie XVII wieku Galeria Zwierciadlana w Wersalu, jedno z najsłynniejszych pomieszczeń pałacu, gdzie naprzeciw wychodzących na ogrody siedemnastu okien zawieszone są olbrzymie lustra, które wraz z żyrandolami zalewają galerię światłem.

stylowe lustro w ramie

 

 

Obecnie również stylowe lustro może odmienić wnętrze nie do poznania. Umieszczone w odpowiednim miejscu optycznie powiększy i rozświetli pomieszczenie a wg   feng shui wzmocni strumień życiodajnej energii Chi.

Kształt lustra zależy od naszych upodobań oraz stylu wnętrza. Pamiętajmy, że okrągłe i owalne lustra wnoszą do pomieszczenia więcej energii miękkiej, płynnej zaś kwadratowe lub prostokątne mają więcej energii aktywnej i szybkiej.

Ramy luster tradycyjnie dobierane są do stylu w jakim urządzone są pokoje aczkolwiek niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest dobór ramy na zasadzie kontrastu. Do wnętrza prostego, nowocześnie zaaranżowanego, minimalistycznego, aby przełamać surowy styl, możemy wybrać lustro w ozdobnej, pełnej przepychu, złoconej ramie o barokowej lub rokokowej formie. Natomiast do pomieszczenia, w którym dominują stylowe meble i antyki wyszukać lustro w ramie prostej, bez ozdobników lecz klasycznie eleganckiej. Jednakże w doborze ramy najważniejszym kryterium powinny być nasze preferencje, poczucie piękna i smaku.

W dzisiejszych czasach dostępny jest bardzo duży wybór ram wykonanych z rozmaitych materiałów od drewna, papier-mâché, metalu, szkła witrażowego po masy plastyczne i plastik.

Ramy swoimi kształtami nawiązują do niemalże wszystkich stylów i epok. Tafle luster wykonane są ze szkła zwykłego lub kryształowego powlekanego stopami odpowiednich metali tak aby dawały najbardziej wyraźne odbicie.

 wr 108x

 

Piękne stylowe zwierciadła w złoconych ramach prezentują się elegancko w wejściowym korytarzu lub foyer. Znakomitym rozwiązaniem powiększającym pokój jest powieszenie lustra nad komodą bądź kominkiem. W jadalni nad kredensem zwierciadło to rzecz niemalże obowiązkowa. Również łazienka jest świetnym miejscem na powieszenie stylowego barokowego  lustra. Dla odważnych dobry pomysł to powieszenie dużego lustra w sypialni u wezgłowia łóżka, naprzeciw łóżka albo na suficie. Niezbędnym elementem każdej toaletki jest zwierciadło, wspaniale prezentuje się ono wisząc nad stolikiem choć czasami może nie być to zbyt poręcznym rozwiązaniem więc zawsze dobrze posiadać mniejsze stojące lustro.

 

Szybki przepis na klasyczna elegancję:  duże lustro umieszczone nad komodą, na środku elegancka ogromna patera lub zegar i dwa piękne świeczniki po bokach.

 lustro ażurowe

 

Lustra o mniejszych gabarytach wieszamy samodzielnie na ścianach albo możemy z nich stworzyć ciekawą kompozycję z małymi obrazami w podobnych ramach.

Raczej odradzamy stosowanie lustrzanych kafelek lub dzielonych luster gdyż szatkują one odbicie i mocno je zniekształcają.  

 stylowe lustro w ramie

 

Lustro ma magiczną moc przyciągania i odzwierciedlania obrazu. Warto aby odbijało się w nim coś pięknego a także pozytywnego, gdyż odbicie potęguje i pomnaża ten obraz dając jego zwielokrotnienie. Pamiętajmy by lustra były zawsze czyste, nieuszkodzone i jasne. Nie polecamy luster ze szkła przydymionego oraz zmatowiałych, stara tafla lustra jest bardziej szara niż tafla ze szkła wykonanego współcześnie. Zwierciadła niszczą się na skutek upływu lat i działania wilgoci. Jeśli zatem odziedziczyliśmy lub kupiliśmy stare piękne lustro, to warto tylko zachować jego ramę a taflę czym prędzej wymienić.

 

 Lustro to jedna z niezbędnych rzeczy w każdym domu. Dawniej przedmiot kosztowny, ekskluzywny i luksusowy dziś nie sposób wyobrazić sobie przestrzeni mieszkalnej bez luster. Odpowiednio zaaranżowane z pewnością dodadzą pomieszczeniu wytworności i splendoru. Dzięki dużemu zwierciadłu w pięknej bogato zdobionej, złoconej ramie nawet w niewielkim mieszkaniu możemy poczuć się jak w pałacu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *