Glass art – światowa sztuka szkła

Glass art

Sztuka ma to do siebie, że zawsze znajduje drogę by wkraść się w nasze życie. Przez wieki znajdowała się tylko w miejscach wielkiego bogactwa lub kultu, jednak czas płynął, technologia się rozwijała, a sztuka znalazła furtkę do życia w każdym domu. klasykaszklaUpodobała ona sobie przyziemne materiały i zaczęła przemieniać je w przedmioty o nieoczekiwanej dotąd ekspresji. Jednym z tych materiałów jest niewątpliwie szkło. Ten niegdyś czysto użytkowy materiał, przerodził się w płótno gotowe przyjąć na siebie inspirację artysty. Mnogość technik wykorzystywanych przy produkcji szkła artystycznego jest imponująca i świadczy o tym jak wielkim zainteresowaniem zarówno wśród odbiorców jak i wśród twórców cieszy się ta forma ekspresji artystycznej. Glass art od kiedy istnieje podąża za wiodącymi kierunkami w sztuce i kulturze. Na bieżąco adaptuje się do zmieniającego się świata i gustów, jednocześnie cały czas dostarczając produkt trwały i wykonany z niebywałym kunsztem. Sam proces tworzenia niektórych szklanych wyrobów można wręcz nazwać sztuką. Gama produktów szklarskich oraz ilość producentów podczas upływu wieków znacznie wzrosła, a dzisiaj stajemy przed wyborem między teraźniejszością a przeszłością.

 

murano szkło

Przeszłość – Secesja

artdecoszklo

 

 

Laliquelalique

Rene Lalique, po I wojnie światowej zajął się obróbką szkła. Artysta zrezygnował z kariery złotnika, był jednak niezwykle utalentowanym projektantem w stylu Art Nouveau za co dostał nagrodę Legii Honorowej. Jego wizją było szkło zestawiane z innymi materiałami. Z owego połączenia tworzył on „rzeźby”, figurki. Były one wykonane z wielką dbałością o detale i odznaczały się eleganckim stylem. Figurki przedstawiały między innymi: postaci ludzi, motywy kwiatowe, sylwetki zwierząt. Szczególnie Lalique fascynowały kształty kobiece, którym poświęcił całą serię swoich figurek.

 

 

 

Val-Saint-Lambertval st lambert

Belgijska manufaktura założona w 1826, działająca do dziś. . Val-Saint-Lambert odegrało kluczową rolę w rozwoju sztuki szklarskiej w stylu Secesyjnym w Belgii. Jest więc esencją belgijskiego dziedzictwa kulturowego i industrialnego. Jej produkcja znana była z różnorodności, obejmowała zarówno przedmioty o tradycyjnych kształtach jak i utrzymane w stylu szkoły Nancy. Manufaktura idzie z duchem czasu i oferuje szeroki asortyment produktów, od pięknych kieliszków aż po żyrandole. Ich pasją jest także wystawianie swoich przedmiotów w galeriach sztuki w całej Europie.

 

 

 

 

Daumdaum nancy

Założona w 1875 manufaktura braci Daum, również funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Jest to huta francuska, której wczesne dzieła wykonane była w stylu cameo, jednak po II wojnie światowej Daum zmienił koncepcję, a huta zaczęła działać w kręgu szkoły Nancy, która propagowała ruch Secesyjny. Firmowym oznaczeniem produktów Daum jest francuski krzyż lotaryński, który był symbolem wiary już od czasów templariuszy, natomiast po 2 wojnie światowej stał się także symbolem Wolnej Francji. Manufaktura znana jest zarówno z waz jak zestawów kieliszków z karafkami. Obecnie Daum jest jedynym komercyjnym wytwórcą kryształów produkowanych za pomocą techniki pâte de verre, której proces polega na pakowaniu kruszonego szkła do formy, która następnie zgrzewane jest w piecu.

 

 

Teraźniejszośćssk 296

W dzisiejszych czasach możemy wybierać z czego chcemy. Jeśli tęsknimy za przeszłością, możemy szukać starych wyrobów, jeśli jednak chcemy czegoś nowego, to posiadamy dostęp do sztuki tworzonej już nie przez ludzką dłoń lecz np. drukarkę 3D. Jednak w tym przypadku stare i nowe tworzą niezwykle udane połączenie. W czasach współczesnych szkło narodziło się w zupełnie innym wydaniu, szkłem mienią się całe miasta pełne biurowców. Otwiera ono przestrzenie, eksponuje niecodzienne, abstrakcyjne wręcz kształty. Dzięki niemu możemy wykreować wokół nas ciekawą rzeczywistość, która może zacząć się od ulubionej patery na stole, a skończyć na trzymanym w dłoni smartfonie ze stylowymi szklanymi pleckami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *