Kochamy Sopot

SOPOT – CO WARTO O NIM WIEDZIEĆ?

sop1

Sopot to jedno z miast, które wraz z Gdynią i Gdańskiem tworzą tzw. Trójmiasto. Każde z nich ma bogatą historię, którą warto poznać. Pierwsze historyczne wzmianki o Sopocie datuje się na 5 marca 1283 roku, kiedy to Mściwój II nadał wieś o takiej nazwie cystersom. Dopiero w 1901 roku stała się ona miastem, które pomyślano jako miejsce rekreacji i wypoczynku. Obecnie kojarzy się także z festiwalem piosenki oraz atrakcjami turystycznymi, kulturalnymi i sportowymi.

molo sopot

Sopot – od średniowiecza po XX wiek  Sopot przez wieki był miejscowością, gdzie gdańszczanie przybywali, aby się zrelaksować. Do XIX wieku była to niewielka miejscowość, o której trudno by powiedzieć coś ciekawego. Swój rozwój miasto zawdzięcza Jeanowi Haffnerowi, lekarzowi armii francuskiej, który przybył do Sopotu na początku XIX wieku i natychmiast ujrzał w nim potencjał. Występujące tu solanki skłoniły go do stworzenia uzdrowiska kąpielowego, gdzie pacjenci mogli leczyć choroby reumatyczne. Wraz z uzdrowiskiem zbudowano park oraz pierwsze molo. Niestety, Dom Zdrojowy oddany do użytku w 1824 roku nie przetrwał do czasów współczesnych. Aktualny jest czwartym z kolei, a stanął w miejscu, gdzie znajdował się niegdyś drugi – z którego korzystano w 1881 roku. To właśnie on przyjmował pacjentów, gdy 8 października 1901 roku władze pruskie nadały Sopotowi prawa miejskie. Po I wojnie światowej znalazł się on w graniach Wolnego Miasta Gdańska.  Sopot w XX wieku  W 1928 roku rozbudowano molo aż po dzisiejszą długość – 521 metrów. Gdy jedenaście lat później wybuchła II Wojna Światowa, Sopot znalazł się w graniach III Rzeszy. Gdy front wschodni doszedł w 1945 roku do miasta, zostało on o zniszczone zarówno przez wycofujące się oddziały niemieckie – które dokonywały celowych podpaleń, jak i Armię Czerwoną, która zbombardowała centrum miasta, a Dom Zdrojowy został przez nią splądrowany i spalony. Dopiero w 2006 roku przystąpiono do budowy jego następcy, który dziś spełnia zgła zupełnie inną rolę.

sopot plaża

Od 1961 roku organizowany jest w Sopocie festiwal piosenki w Operze Leśnej, a od 1999 roku miasto posiada znów oficjalny status uzdrowiska.

Sopot dziś.  Obecnie miasto przyciąga turystów licznymi atrakcjami sportowymi i turystycznymi, a także Monciakiem – czyli ulicą Bohaterów Monte Cassino, popularnym deptakiem, gdzie znajduje się niejeden sklep z antykami, stoiska z gadżetami, pamiątkami i innymi atrakcjami. We wspomnianych sklepach znaleźć można między innymi meble gdańskie, produkty z bursztynu, wspaniałe antyki a każdy oferujący starocie sklep to niemal muzeum pełne ciekawych obiektów.

Oczywiście nie brak licznych atrakcji współczesnych, w tym imprez na świeżym powietrzu czy dyskotek, jednak to właśnie oferujący antyki sklep pozwoli każdemu na podróż w burzliwą nieraz przeszłość tego nadmorskiego miasta. Sopot oferuje liczne atrakcje dla rodzin, jak i osób samotnych – będąc w nim nie można nie przejść się po molo, warto odwiedzić także latarnię morską, park wodny czy zajrzeć do Opery Leśnej. Wieczorami można odpocząć w jednym z tematycznych pubów, gdzie grany jest jazz, blues, a także muzyka na żywo z pianinem. Aktywni mogą wybrać się na wycieczki rowerowe, zaś osoby lubiące relaks – na plażę.