Styl eklektyczny

Barokowe lustro z aniłami

Styl eklektyczny

Eklektyzm w ujęciu artystycznym określa się jako kompilację stylów. Jest to twórczość łącząca rozmaite treści pochodzące z różnych epok oraz kierunków artystycznych. Pomimo, tego iż termin eklektyzm stał się powszechny na przełomie XIX oraz XX wieku, czysta koncepcja łączenia najróżniejszych detali była obecna już w starożytności, w sztukach egipskiej, rzymskiej, czy hellenistycznej.

Barokowe lustro z aniłami W wieku XIX styl eklektyczny rozpowszechnił się w Europie pod wpływem historycyzmu oraz artystycznej potrzeby zestawienia elementów piękna z poszczególnych epok. Styl ten obecny był głównie na terenie Niemiec, Austro-Węgier i Rosji, natomiast we Francji oraz Anglii posiadał swoje odpowiedniki zwane kolejno: styl Napoleona III i styl wiktoriański.

lustro ażurowe

Dla Europy XX wieku eklektyzm oznaczał eksplozję form, splatanie się różnych estetyk, co prowadziło do powstawania zupełnie nowych i nieznanych wcześniej kształtów. Wpłynęło to szczególnie na architekturę oraz estetykę sztuki użytkowej takie jak meble, czy lustra. Lustra eklektyczne odznaczają się nadzwyczajnym pięknem i niezwykłymi kształtami. Mają potężną i bogato zdobioną drewnianą posturę. Wykonane najczęściej z drzew o pełnym kolorze i połysku takich jak orzech europejski. Różnorodność wykończeń i zarówno detali górnej części lustra jak i konsoli nie ma końca, od antyku po renesans. Każdy zainteresowany posiadaniem tak niezwykłego przedmiotu może być pewny, iż wśród mnóstwa rzeczy odnajdzie swój unikalny styl. Obecnie bardzo modny styl eklektyczny pozwala na łączenie różnych elementów wystroju bez narażania wnętrza na efekt chaosu. Wprowadzając do wnętrza przedmioty z różnych epok nadajemy mu specyficzny, wielowymiarowy charakter co czyni je ciekawym i niepowtarzalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *