Rzeźba francuska w kręgu Rodina

myśliciel aguste rodin

Rzeźba francuska w kręgu Rodina

Auguste Rodin

Rodin urodził się w 1840 roku w Paryżu, swoją artystyczną edukację rozpoczął w tzw. Małej Szkole, następnie usiłował się dostać do paryskiej Szkoły Sztuk Pięknych „Beaux Arts”. W tym okresie Rodin by się utrzymać pracował wykonując kamieniarskie prace dekoracyjne. Po śmierci swojej ukochanej siostry Marii, Rodin z żałoby postanowił wstąpić do Zakonu Najświętszego Sakramentu, gdzie w końcu doceniono jego ponadprzeciętny talent i zwrócono Auguste’a w kierunku dalszego rozwoju artystycznego.

kochankowie rzeźba rodin

 

Ostatecznie swoje miejsce znalazł w École Spéciale de Dessin et d’Architecture, która zajmowała się kształceniem w zakresie wykonywania dekoracyjnych rzeźbień. W wieku 24 lat Rodin poznał Rose Beuret, została ona jego modelką a w końcu żoną, której Rodin nie zostawił nawet dla swojej uczennicy Camille Claudel.

 

 

 

Camille sama była rzeźbiarka i jedną z największych inspiracji Rodina, niektórzy twierdzą nawet, iż wzorował się on na jej pracach. Claudel jest autorką takich dzieł jak na przykład : „ Walc ” czy „ Wiek dojrzały ”.

walc rzeźba claudel brązRzeźbiła ona w kamieniu oraz brązie a jej prace były niezwykle dynamiczne, określane mianem „rewolty przeciw naturze”. Na styl samego Rodina wpłynęła bardzo jego podróż do Rzymu, gdzie zaznajomił się blisko z twórczością Michała Anioła. To dzięki temu doświadczeniu styl Rodina nabrał ekspresji i dynamizmu co objawiło się w jego pierwszym dziele wykonanym po powrocie do Francji „ Wieku spiżu ”. Pomimo inspiracji sztuką zapoznaną w Rzymie, Rodin nie tworzył wcale czysto renesansowych dzieł, porzucił rozsadzającą formę namiętność na rzecz stonowanej dekadenckiej sensualności odpowiadającej nastrojom fin de siècle. Jego dzieła były programowo „nonfinito”, co stanowiło przepowiedź modernistycznego odejścia od tradycji. Odrzucenie dokładnie odwzorowanego realizmu i przesadnie pięknego klasycyzmu na rzecz tak zwanego „niedopowiedzenia”  pozwala na pozwala na niezwykle szeroką interpretację dzieł Rodina, a w konsekwencji wynosi je do poziomu abstrakcji.

 

myśliciel rodin klasyczna rzeźba

Pomimo wielu kontrowersji i ożywionych dyskusji towarzyszących takim pracom Rodina jak na przykład: „ Myśliciel ” czy „ Pocałunek ”, jest on do dziś znany jako jeden z najznamienitszych rzeźbiarzy w historii, który przyczynił się do odrodzenia rzeźby jako sztuki wewnętrznej i subiektywnej ekspresji.

 

 

 

 

pocałunek rodin rzeźba z brązuTeraz jego dzieła można obejrzeć w Muzeum Rodina znajdującym się w jego byłej rezydencji przy ulicy Hotel Biron w Paryżu. W dzisiejszych czasach rzeźby Rodina dalej cieszą się niesłychaną popularnością i uznaniem wśród światowych koneserów sztuki. Na aukcji w 2016 roku w Paryżu, odlew  „Pocałunku” został sprzedany za rekordową cenę 2,2 miliona euro. Na tej samej aukcji sprzedana została również „ Wieczna wiosna ” za 693 tysiące euro, co było podwojeniem estymowanej wartości rzeźby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *