Art Deco – niecodzienne spojrzenie na świat

antyki art deco

Styl Art Deco

artdeco8

Art Deco, nazywany również „style moderne”, jest to ruch obejmujący wszystkie dziedziny sztuki od artykułów dekoracyjnych po architekturę. Został on zapoczątkowany ok. 1920 roku i bardzo szybko stał się motywem przewodnim w sztuce zachodnioeuropejskiej. Styl ten miał za zadanie zapoczątkować modę na modernizm i luksus, chciał odciąć się od tradycji, zapoczątkować nową erę elegancji. Tak też się stało. Zaraz po Zachodniej Europie Art Deco objęło cały „zachodni” świat. W ruchu tym nic nie mogło być „tanie”. Style moderne łączyło niezwykle drogie i rzadkie materiały, takie jak kość słoniowa, metale szlachetne, czy diamenty. Był to zdecydowanie ruch, który trafił do ówczesnej klasy wyższej wyższej. Czego przykładem może być architektoniczny boom Art Deco, w Nowym Jorku, którego jednym z najbardziej znamienitych tworów jest zdecydowanie budynek Chryslera. Niedługo potem wielka depresja, bez ostrzeżenia otrzeźwiła zapędy nowojorskich elit. Jednak Art Deco przetrwało próbę czasu i na długi czas ustanowiło nowe kanony w światowej sztuce.

Rzeźba Art Deco

Jak sama nazwa wskazuje rzeźby z okresu Art Deco sprawowały jedynie funkcję dekoracyjną. Jednak co ciekawe nie były one przeznaczone do celów muzealnych. Były one bowiem dekoracją biur, czy budynków rządowych, użyteczności publicznej. Spełniały one funkcję reprezentacyjną, miały onieśmielać i uwodzić swoją symboliką, bogactwem a także wirz 4518aelkością. Zazwyczaj prezentowały postaci heroiczne, adekwatne do otoczenia, gdyż były robione na zamówienie patrona. Rzeźby z okresu wcześniejszego były o wiele mniejsze i przeznaczone były do dekoracji wnętrz. Motywy również były alegoryczne i bardzo personalne, pojawiało się jednak wiele figur inspirowanych techniką chryzelefantyny na kształt antycznych rzeźb greckich. W rzeźbach art deco salonowych, pojawiały się także postaci tańczące,  tancerki i baletnice ukazane w ruchu, często trzymały w ręku wirującą wstążkę lub posiadały rozwianą suknię, co genialnie dopełniało kompozycję.

 

 

 

Szkło Art Deco

artdeco19

Dla szklarstwa Art Deco był okresem rozkwitu. Szkło wraz z innymi artykułami dekoracyjnymi stały się bardzo pożądane. Szklane wyroby miały pasować do architektury wnętrza, które stylem miało tworzyć koherentną całość. Jednym z najbardziej znanych mistrzów szklarskich był Rene Lalique, jego wyroby stały się wręcz symbolem Art Deco. Manufaktura produkowała szeroki asortyment przedmiotów od waz, figurek, aż po dodatki montowane w samochodach. Laliqe dostarczał dekoracyjne szklane panele, lampy oraz podświetlane szklane sufity do budowy ekskluzywnych francuskich liniowców SS Île de France oraz  SS Normandie. Niemniej jednak wiele innych manufaktur takich jak Daum, czy Marius-Ernest Sabino, również wniosło wiele do rozwoju sztuki szklarskiej tego okresu.

ssk 536x

Świat Art Deco

artdeco5

Art Deco określiłbym jako niespełnioną wizję przyszłości. Zgodnie z nim projektowano samochody, pociągi, budynki, meble, biżuterię, a nawet sprzęty AGD. Tak dziś mógłby wyglądać świat gdyby jego rozwój był dyktowany wyobraźnią artysty, a nie potrzebami technologii. Styl ten niewątpliwie odcisnął się w zarówno w kręgach zamkniętych jak i popkulturze, w której artyści graficy, pisarze, czy scenarzyści przedstawiali całą rzeczywistość dyktowaną Art Deco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *