Porcelana relikt XIX w czy ponadczasowe piękno

porcelana furstenberg

Porcelana

Rosenthal

Artystyczny aspekt porcelany Rosenthala odzwierciedla toczącą się pod koniec XIX wieku w Europie debatę na temat odrodzenia się sztuk i rzemiosł. Manufaktura narodziła się w 1855 roku w Bawarii i dzięki genialnemu prowadzeniu biznesu przez rodzinę Rosenthal, firma ta jest dziś synonimem stylu i oryginalności na swoim polu. Porcelana produkowana przez Rosenthal ma dziś status kolekcjonerski i jest znakomitym odwzorowaniem ducha swojego czasu jako połączenie sztuki użytkowej ze sztuką artystyczną. Twórcy, którzy współpracowali z firmą, byli bez wątpienia jednymi z najbardziej wpływowych i znakomitych artystów swojego okresu. Manufaktura tworzyła między innymi: talerze kolekcjonerskie we współpracy z Salvadorem Dali ,czy Andym Warholem. rosenthal andy warhol

Ponadto w kolekcji talerzy można znaleźć nawiązania do innych znakomitych artystów ze wszystkich nurtów i okresów a także niezwykłe ilustracje architektury miast oraz malunki starożytnych kultur. Odrębnym rozdziałem w rozwoju firmy jest linia „Rosenthal meets Versace”. Seria oryginalnie zdobionych serwisów obiadowych oraz herbacianych, reprezentuje eklektyczny styl tego luksusowego domu mody. Nie można zapominać jednak o tradycyjnych serwisach manufaktury Rosenthal, które swoim urokiem, jakością wykonania i unikalnym stylem już od ponad 130 lat uwodzą koneserów sztuki na całym świecie. Serwis herbaciany „Sanssouci”, minimalistyczny serwis „ Suomi ”, szykowny i elegancki serwis obiadowy „ Empire ”, czy wreszcie klasyczna „Maria”, to jedynie niektóre kolekcje oferowane przez markę Rosenthal,

talerz rosenthal salvador dali     która poświęciła dekady by doszlifować kunszt swoich wyrobów. Dziś Rosenthal nadal serwuje nam najlepszej jakości porcelanę cały czas pozostając wiernym tradycji, umiejętnie łącząc ją z duchem teraźniejszości.

Furstenberg

Jedną z najstarszych manufaktur porcelany na świecie jest założony w 1747 roku przez księcia Karola I niemiecki Furstenberg. To właśnie Karol I postanowił, iż wszystkie wyroby tej marki będą oznaczane teraz już tradycyjnym niebieskim F, które dziś jest znakiem handlowym wytwórni.

talerze furstenberg róże

Furstenberg znany był zawsze z eleganckich, pełnych detali wyrobów dopasowanych do zeitgeistu ówczesnych epok. W miarę upływu czasu marka rozwijała swoją ofertę o kolejne znakomite kolekcje tworzone we współpracy z ówczesnymi artystami pokroju Louis’a Victor’a Gerverot, serwis „ Empire ”. Furstenberg zawarł także współpracę z innymi znakomitymi warsztatami takimi jak: Eoos, kontrastowy serwis „ Omnia ”  Roeckl, modernistyczne orientalne wazy; Sieger, luksusowa kolekcja My China. Marka Furstenberg od zawsze celowała w precyzje i jakość wykonania, swoimi wyrobami starali się pozostawiać niecodzienne wrażenia, skłaniające do refleksji na formą.

porcelana furstenbergDzięki ponad 265 letniemu doświadczeniu kunszt firmy został doprowadzony do perfekcji i jest ona niezmiennie, od ponad wieku, jedną z najlepszych manufaktur porcelany w Europie oraz na całym świecie. Najbardziej znakomite i bezcenne już wyroby tej niezwykłej marki można dziś podziwiać w muzeum, które znajduje się w zamku położonym w malowniczej miejscowości o wdzięcznej nazwie Furstenberg.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *