Myślistwo i łowiectwo motywy w sztuce

walczące jelenie

Motywy łowieckie w sztuce

 

Sceny polowań jako motywy łowieckie są obecne w historii sztuki od czasów paleolitu. Pierwsza ludzka twórczość objawiała się w postaci malowideł naściennych, których przedmiotem były sceny walki pomiędzy zwierzyną a łowcą. Dowodzi to tego, iż walka człowieka ze zwierzyną jest niesamowicie głęboko zakorzeniona w ludzkiej psychice i już od najdawniejszych czasów człowiek lubił otaczać się symboliką z nią związaną.

konie talerze

W nowożytnym świecie sztuka nabrała wielu różnych form, a motywy łowieckie nadal obecne są w niemalże każdej z nich. Myśliwi, pasjonaci, którzy w życiu codziennym otaczają się przedmiotami łowieckimi mogą wybierać spośród wielu ciekawych kategorii zarówno sztuki czysto estetycznej jak i użytkowej.

Rzeźby z brązu z motywem myśliwskim

Odlewy z brązu są jedną z najbardziej znanych form prezentowania elementów łowiectwa w sztuce. Najczęściej poruszane w owych rzeźbach tematy to zwierzyna leśna taka jak dzik, jeleń czy zając. Uchwycona w różnych dynamicznych bądź zatrzymanych pozach.

Ponadto rzeźby łowieckie niekiedy prezentują również myśliwych na koniach, psy myśliwskie. Pasjonatów tematyki zdecydowanie może także zainteresować forma wielkich majestatycznych odlewów takich jak orzeł z rozpostartymi skrzydłami, walczące jelenie lub koń w galopie. Rzeźby z brązu są doskonałym wypełnieniem wnętrz o myśliwskim motywie przewodnim a ponadto można wśród nich wybierać te które pasują nie tylko tematyką ale i stylem. Każdy pasjonat znajdzie wśród nich coś dla walczące jeleniesiebie, niezależnie od tego czy jest bardziej zwolennikiem klasycyzmu czy modernizmu.

 

 

 

Myślistwo w sztuce użytkowej

Znakomitym przykładem zastosowania łowieckich motywów w sztuce użytkowej jest porcelana. Firma Rosenthal zajmująca się produkcją światowej klasy porcelany znana jest z wypuszczana linii ozdobnych talerzy, na których to można odnaleźć nietypowe scenki łowieckie ze starożytności, bądź wiele tematów zwierzęcych. Ponadto, porcelana łączona z brązem również nie zawodzi w jakości i ilości nawiązań do myślistwa. Oprócz wszechobecnych motywów zwierzęcych znaleźć można także artefakty myśliwego takie jak na przykład róg na polowania.

serwis myśliwski

Jeśli natomiast jest się smakoszem to idealnie sprawdzą się szykowne serwisy obiadowe z motywami dzikiego ptactwa, idealne do serwowania dziczyzny i zdecydowanie wzbogacające nastrój myśliwskiego stołu.

 

 

 

 

myśliwska butelkaPrzykładem znanej i lubianej formy sztuki użytkowej są także kufle do trunków. Wykonane z metalu, porcelany, szkła bądź wypalane z gliny są dosłownie kopalnią motywów łowieckich. Od scen polowań, przez zwierzynę aż po głęboką symbolikę łowiecką, dla prawdziwych miłośników szukających funkcjonalnych i eleganckich przedmiotów w ich ulubionym stylu.

Jest z czego wybierać

Jak widać myślistwo jest obecne w sztuce od zawsze i jako motyw idzie ono z duchem czasu, co jest oczywiście znakomitą informacją dla miłośników owej tematyki.  Dziś jesteśmy w stanie wybierać spośród mnóstwa różnych opcji i zadowolić niemalże każdy gust. Pasjonaci łowiectwa bez problemu znajdą przedmiot dopasowany do swoich oczekiwań i tego im właśnie życzymy.

obraz sanna z wilkami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *