Francuskie zegary konsolowe

zegar kominkowy z białego marmuru

Francuskie zegary kominkowe

Czasomierze od zawsze były nietypowym połączeniem sztuki i rzemiosła. Zegar jak istota żywa posiada ciało i duszę, każda z nich będąca efektem kunsztu wielu specjalistów. W XVIII w. nieodzownym elementem wystroju wnętrz domostw francuskiej arystokracji stał się zegar konsolowy. Zazwyczaj wykreowany na nurcie neoklasycyzmu, jako forma architektoniczna, pomnik z grupą postaci lub kształt przypominający lirę.

zegar francuski 5Zegary konsolowe były produkowane głównie w małych prywatnych warsztatach na terenie Paryża.

Mechanizm

Większość zegarów konsolowych tego okresu posiada wychwyt kotwicowy i wybija godziny na dzwonku. Zdarzają się także egzemplarze posiadające wychwyt kołkowy, znamienity dla ówczesnego zegarmistrzostwa. Najczęściej mechanizm kryje się za obudową, (z wyjątkiem zgarów w formie liry).

Wskazówki

zegar kominkowyNajczęściej używano wskazówek ażurowych mosiężnych. Wiele modeli posiadało także elegancką wskazówkę kalendarzowa z przeciwwagą, z uwagi na jej długość musiała być ona wykonana ze stali by była wzmocniona.

Tarcza

Z reguły w zegarach konsolowych montowano wypukłe tarcz porcelanowe lub emaliowane tarcze okrągłe. Cyfry malowano techniką podszkliwną. Obramowanie tarczy było mosiężne i zdobione ornamentem giloszowanym bądź odlewnym.

Obudowa

Francuskie zegary konsolowe zwykle posiadają obudowy wykonane z marmuru bądź odlewane z brązu. Posiadają one także niezwykle bogate zdobienia z brązu oraz złoconego metalu. Zdecydowanie rzadziej do konstrukcji obudowy używano drewna. W przypadku obudowy drewnianej, zdecydowanie preferowano mahoń.

Sygnatura

sygnatura zegara kominkowegoJednym z najważniejszych elementów zegara jest sygnatura. Jest ona potwierdzeniem autentyczności wyrobu. Gdy dziś chcemy nabyć antyczny zegar, to właśnie sygnatura pomoże nam ustalić jaki kiedy i jaki zegarmistrz jest odpowiedzialny za jego wykonanie. Gdy oglądamy nasz antyk, w tym przypadku francuski zegar konsolowy, sygnatury należy spodziewać się na tarczy bądź na tylnej płycie zegara.

Elementy typowe

zegar kominkowy w stylu empirePomimo różnorodności, panującej w stylach i kunszcie rzemieślniczym, francuskie zegary konsolowe posiadają zestaw pewnych cech, po których można je zidentyfikować:

– wyszukana forma zegara

– tarcza okrągła z mosiężnym obramieniem

– marmurowa podstawa

– złocone aplikacje

– wskazówki ozdobne

Podsumowując, jeśli szukamy dla siebie antyku z duszą i stylem to zegar jest właśnie tym czego oczekujemy. Obudowa, mechanizm, wskazówki i tarcza wszystkie tworzą niezwykłą harmonię zamkniętą w formie efektu kunsztu zegarmistrzów. Szczegółowość objawia się na wszystkich płaszczyznach wykonania a ogrom wariantów jakie możemy spotkać na pewno przemówi do każdego amatora antyków. Stylowy zegar jest świetnym dopełnieniem każdego wnętrza i nadaje mu swoistego szlachetnego charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *