Platery Christofle Francja

dzbanek do herbaty christofle

Platery Christofle

Historia

Marka Christofle kojarzy się zarówno z elegancją minionej epoki jak i nowoczesnym wzornictwem. Historia firmy rozpoczyna się w roku 1830 kiedy młody Charles Christofle przejął rodzinny warsztat jubilerski w paryskiej dzielnicy Marais.

dzbanek do herbaty christofleDzięki pomocy finansowej swojej siostry w 1842 roku Charlesowi udało się wykupić patent do najnowocześniejszego wywczas procesu posrebrzania elektrolizą. Było to strategiczne posunięcie w historii marki i zaowocowało jej wielkim sukcesem w sztuce rzemieślniczej. Na początku warsztat Christofle, w ukształtowane metale nieszlachetne gotowe do platerowania musiał zaopatrywać się z zewnątrz. Charles jednak będący skupiony na jak najlepszej jakości produktu, szybko otworzył własną manufakturę zaopatrującą warsztat w gotowe metalowe formy. Firma zatrudniała jedynie najbardziej utalentowanych rzemieślników i projektantów takich jak: Emile Reiber, Mathurin Moreau czy Augtuste Mandroux.  W 1845 roku Charles zarejestrował swój znak złotniczy a także otworzył zakład produkcyjny. Marka Christofle została prędko dostrzeżona jako wytwórca wysokiej jakości wyrobów srebrnych i platerowych. Pojawiły się zamówienia od niezwykle ważnej klienteli. Należeli do niej między innymi król Ludwik Filip, Napoleon III oraz car Rosji. Sukces promocyjny marki przyniósł jej wiele pierwszych nagród oraz honorowych medali na międzynarodowych wystawach.

dzbanek christofle plater O wielkiej popularności przedmiotów tej firmy świadczy to, że wszystkie wyroby platerowe, również innych marek, zaczęto nazywać „du Christofle”. W 1951 roku firma Christofle zawarła umowę ze znanym paryskim rzemieślnikiem zajmującym się srebrem Ernestem Cardeilhac, odkupiła od niego jego narzędzia i wzory. Niewątpliwie najważniejszą przyczyną sukcesu marki był jej założyciel Charles, który przejął od rodziny mały paryski warsztat jubilerski a w chwili swojej śmierci 1863 roku zostawił po sobie wielki, dobrze prosperujący i szanowany zakład produkcyjny.

Produkty

Marka Christofle zawsze potrafiła sprostać wymaganiom epoki, łącząc w sobie tradycję i innowacyjność. Dlatego ich produkty dopasowane były do gustu każdego odbiorcy. Przez cały okres swojego istnienia Christofle nieustannie poszerza swoją kolekcję oraz poszukuje nowych inspiracji. Firma szczególnie znana z niezwykłych eleganckich sreber secesyjnych.

 

platery christofleJedne z bardziej popularnych wyrobów okazały się być autorstwa Luciana Falize’a. Dla Christofle projektowali także: Carrier-Belleuse, Gio Ponti, Tapio Wirkkala oraz Lino Sabattini. Wychodząc naprzeciw trendom, marka zaprezentowała także wyroby w nowoczesnej formie Art Déco, prostym geometrycznym stylu nawiązującym do kubizmu. Od lat wyroby Christofle cieszą się niegasnącym zainteresowaniem, wiele wyrobów będących dzisiaj antykami znajduje się w najznamienitszych światowych muzeach takich jak Musée des Arts Décoratifs oraz Musée du Chateau de Compiegne.

sygnatura christoflePodsumowując, patery oraz srebra marki Christofle do dnia dzisiejszego funkcjonują jako ikona stylu. Ich wyroby charakteryzuje wysoka jakość wykonania oraz umiejętne i kunsztowne dawkowanie detali. Dla każdego amatora srebrnych antyków Christofle jest wyborem pierwszorzędnym.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *