Brak produktów
Zegar, jest nie tyle dziełem sztuki, co wyrobem rzemieślniczym. Posiada w sobie elementy ”żywe”, pracujący doskonały mechanizm, który nadaje zwyczajnemu przedmiotowi rzecz jak najbardziej niezwyczajną a mianowicie duszę. Niekiedy zegary nazywane były także „ruchomymi obrazami”. Co najmniej od XVII w. zegary stanowiły nieodzowny element wyposażenia angielskiego i francuskiego domostwa. Był to początek popularności tego niesamowitego urządzenia, w tamtym czasie pozwolić na nie mogli sobie jedynie przedstawiciele warstwy średniej i wyższej. Od momentu popularyzacji zegar zaczął się rozwijać, lecz nie tylko jako narzędzie ale również jako manifestacja sztuki danego okresu. Zmieniał się kształt, rozmiar, dekoracje, przez ponad 250 lat rozwoju zegara powstało bardzo wiele wariantów.
Style zegarów zmieniały się nie tylko zależnie od nurtu panującego ówcześnie w sztuce ale także od zapotrzebowania społecznego (np. karczmiaki), kraju pochodzenia zegara (o prym, przez wieki walczyły ze sobą zegary francuskie i angielskie). Dziś praktycznie każdy znajdzie antyk, który go zadowoli, zarówno stylistyką jak i jakością wykonania. W 1631 roku powstała korporacja zegarmistrzów „Clockmakers Company’, której zadaniem była ścisła kontrola akt rzemieślników wykonujących zegary. Dzięki niej możemy dziś zidentyfikować, na podstawie sygnatury wyroby najlepszych zegarmistrzów Europy.
Na chwilę obecną prowadzonych jest wiele badań nad rozwojem i twórcami zegarów. Nie można jednak zapomnieć, iż każdy wyrób był dzieckiem wielu pracujących nad nim specjalistów, oprócz konstruktora mechanizmu w procesie tworzenia brali udział również: stolarze artystyczni, grawerzy, producenci wskazówek, malarze, polerownicy, projektanci obudowy. Jak widać było to dzieło zbiorowe i od poziomu umiejętności każdego z poszczególnych „ojców” zależał efekt końcowy.
Jeśli więc jest się dziś zainteresowanym kupnem antycznego zegara, należy starannie przemyśleć, jaki rodzaj będzie najpełniej oddawał styl i charakter jakiego poszukujemy. Wybierać można z bardzo szerokiej palety. Najwcześniejszym był zegar latarniowy, przeznaczony do wieszania na ścianie, później nastąpił gwałtowny rozwój, pojawiły się zegary: podłogowe w drewnianych obudowach; konsolowe z drewna, laki, metali bądź marmuru; karczmiaki z wielkimi tarczami; szwardzwaldzkie, lokalnie wytwarzane przez zegarmistrzów niemieckich; szkieletowe, o niezwykle oryginalnych projektach; a także zegary podróżne o niezwykle małych gabarytach. Każdy kto ma marzenie nabycia takiego niesamowitego antyku dla swojego domostwa na pewno znajdzie zegar odpowiedni dla siebie.
Wszystkie prawa do wizerunku strony a także materiałów (zdjęć i opisów) umieszczonych na stronie są zastrzeżone. Bez zgody właściciela praw autorskich, autora treści strony, żadna część tej publikacji nie może być powielana, kopiowana, reprodukowana, ani przechowywana w systemach wyszukiwania lub umieszczana na innej stronie www. Nie może też być przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi, za pośrednictwem fotokopiarek, na płytach CD, czy w inny dostępny technologicznie sposób. Wykorzystywanie zdjęć i opisów w całości lub fragmentach bez zgody ich autora jest zawsze naruszeniem prawa autorskiego, zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994r.
Polecamy:
nr konta : 49 1910 1048 2267 1912 9605 0001
antyki Katowice
antyki Gdańsk
antyki Sopot
antyki Szczecin
antyki Wrocław
antyki Poznań
oraz cała Polska